Gmina Secemin pamiętała o 75 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
2 sierpnia 2019

W czwartek 1 sierpnia 2019 r. na cmentarzu w Seceminie miała miejsce krótka uroczystość nawiązująca do obchodzonej 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przy grobie spoczywającego na secemińskim cmentarzu Pana Edmunda Welke - uczestnika Powstania Warszawskiego, spotkali się: pani Danuta Welke – jego żona,  Przewodniczący Rady Gminy – Bogdan Wasik i Sekretarz Gminy – Dominik Stawiarz.

Celem spotkania było upamiętnienie rocznicy zrywu mieszkańców Warszawy przeciw hitlerowskiemu okupantowi i złożenie symbolicznego hołdu wszystkim bohaterom Powstania Warszawskiego. Na grobie Pana Edmunda złożono wiązankę kwiatów i zapalono znicze.

Pan Edmund Welke (ps. ,,Mułek’’) w czasie II wojny światowej działał aktywnie najpierw w Szarych Szeregach, a następnie został żołnierzem AK – zgrupowanie ,,Radosław’’. Był członkiem batalionu ,,Czata 49’’ i batalionu ,,Kiliński’’. W Powstaniu Warszawskiem uczestniczył od pierwszych jego chwil. W trakcie walk  został raniony odłamkami granatu w nogę. Po upadku powstania wraz z większością ludności cywilnej i powstańcami trafił do obozu w Pruszkowie. Udało mu się uniknąć wywózki w głąb Niemiec. Do końca wojny tułał się po różnych miejscach. Po zakończeniu wojny osiadł w Krakowie. Nie dane mu było zaznać spokoju. Nowe władze za działalność w Armii Krajowej skazały go na śmierć. Przeżył, ale wiele lat spędził w więzieniu we Wronkach. W końcu lat 70-tych wraz z małżonką trafił do Secemina. Zmarł w 1991 r. mając 65 lat. W ten sposób na secemińskim cmentarzu znalazł ostateczne miejsce spoczynku jeden z przedstawicieli pokolenia Kolumbów.

Jak co roku - dodatkowym wyrazem uczczenia rocznicy wybuchu powstania był dzwięk syren alarmowych na terenie całej gminy, wzywający wszystkich do zatrzymania się i uczczenia minutą ciszy bohaterów tamtego zrywu. Rozległ się on dokładnie o godzinie 17.00 - godzinie wybuchu Powstania Warszawskiego.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie