ULGA INWESTYCYJNA W PODATKU ROLNYM

  • Drukuj zawartość bieżącej strony
  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
16 czerwca 2020
 

Urząd Gminy Secemin

ul. Struga 2 29 -145 Secemin

tel.:34 3556017 34 3556077 fax:  34 3906860

www.secemin.pl

ULGA INWESTYCYJNA W PODATKU ROLNYM

I. Podstawa Prawna:

·         Art. 13 ustawy z dnia 15 listopada 1984 roku o podatku rolnym (t.j. Dz.U. z 2020 r.
poz. 333),

·         Rozporządzenie  z 16 grudnia 2010 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie zakresu informacji przedstawianych przez podmiot ubiegający się o pomoc inną niż pomoc de minimis lub pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie (Dz. U z 2010, poz. 1704).

II. Wymagany wniosek:

Formularz wniosku dostępny jest:

·         w wersji papierowej w Referacie Finansowym - pokój nr 6,

·         w formie elektronicznej  wzór wniosku 

III. Załączniki do wniosku:

·         zestawienie poniesionych wydatków,

·         oświadczenie o zakończeniu budowy i poniesionych kosztach,

·         formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc w rolnictwie lub rybołówstwie inną niż pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie,

·         załącznik do wniosku o ulgę inwestycyjną.

IV. Dokumenty do wglądu:

·         rachunki, faktury (oryginały),

·         potwierdzenie przyjęcia obiektu budowlanego do użytkowania.

V. Opłaty

·      Brak

VI. Termin załatwienia sprawy

•    Jeden miesiąc od dnia złożenia deklaracji w przypadku sprawy wymagającej postępowania wyjaśniającego, dwa miesiące w przypadku sprawy szczególnie skomplikowanej

VII. Miejsce załatwienia sprawy

Adres: Urząd Gminy Secemin ul. Struga 2 29-145 Secemin

pokój Nr 6  tel. 34 3995729

VIII. Godziny pracy         Pn.- Pt.  730 - 1530

IX. Tryb odwoławczy

Od decyzji przysługuje stronie prawo wniesienia odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach za pośrednictwem Wójta Gminy Secemin w terminie 14 dni od daty doręczenia decyzji.

X. Uwagi

Ulga inwestycyjna przysługuje z tytułu wydatków poniesionych na:

    • budowę lub modernizację budynków inwentarskich służących do chowu, hodowli i utrzymania zwierząt gospodarskich oraz obiektów służących ochronie środowiska;
    • zakup i zainstalowanie: deszczowni, urządzeń melioracyjnych i urządzeń zaopatrzenia gospodarstw w wodę, urządzeń do wykorzystywania na cele produkcyjne naturalnych źródeł energii.

Ulga przyznawana jest po zakończeniu inwestycji, a stosuje się ją od pierwszego dnia miesiąca następnego po miesiącu w którym złożono wniosek o zastosowanie ulgi. Ulga polega na odliczeniu od należnego podatku, 25% wysokości udokumentowanych rachunkami nakładów inwestycyjnych. Ulga z tytułu tej inwestycji nie może być stosowana dłużej niż 15 lat.

Wymienione zwolnienia i ulgi  w podatku rolnym stanowią pomoc publiczną i powinny być realizowane do wysokości pułapu określonego art. 4 Rozporządzenia Komisji (UE) Nr 1408/2013 z dnia 18 grudnia 2013 r. w sprawie stosowania art. 107 i 108 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej do pomocy de minimis w sektorze rolnym dla małych i średnich przedsiębiorstw prowadzących działalność z wiązaną z wytwarzaniem produktów rolnych.