GMINA SECEMIN

Mobilne Laboratoria Przyszłości

28 marca 2023

W dniu 23.03.2023 odwiedzili nas edukatorzy Instytutu Badań Edukacyjnych, którzy przeprowadzili warsztaty dla uczniów klas IV i VI, w ramach programu Laboratoria Przyszłości. Celem Mobilnych Laboratoriów Przyszłości jest wspieranie wykorzystywania nowoczesnych rozwiązań edukacyjnych w polskich szkołach.

Uczniowie zostali wprowadzenie w świat druku 3D na przykładzie drukarki filamentowej. Młodzież w czasie zajęć zapoznała się z budową drukarki, własnościami wydruków oraz typami materiałów, z których można drukować. Ponadto w ramach ćwiczenia uczniowie wprowadzali drobne modyfikacje w przygotowanym wcześniej projekcie, aby następnie przesłać go do drukarki w celu wydrukowania finalnego efektu swojej pracy.

Kolejnym zdaniem było wprowadzenie w świat rozpoznawania obrazu na przykładzie prostego programu do rozpoznawania gestów. Młodzież zapoznała się z zagadnieniami związanymi z rozpoznawaniem obrazów oraz zasadami wykrywania kształtów z użyciem sieci neuronowej. Ćwiczenie to stanowi wprowadzenie w świat tzw. “Sztucznej Inteligencji”.

Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się projekty LEGO Education SPIKE. Od łatwych lekcji początkowych do nieograniczonych, kreatywnych projektów - LEGO Education SPIKE rozwija umiejętności analizowania danych i rozwiązywania złożonych, rzeczywistych problemów u wszystkich uczniów, bez względu na ich dotychczasowy poziom wiedzy. Rozwiązanie to składa się z klocków LEGO, programowalnego elementu HUB z kilkoma portami, języka programowania Scratch oraz modułów do nauki STEAM, rozwijających pewność siebie i umiejętność krytycznego myślenia.

Uczniowie świetnie bawili się i jednocześnie dużo nauczyli się.

Galeria

  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie
  • Powiększ zdjęcie